Skupinový vodovod, který zásobuje pitnou vodou obce Helvíkovice, Kameničná, Slatina nad Zdobnicí a Javornice, brzo získá nový vodní zdroj s vysoce jakostní pitnou vodou. Nově budovaný vrt H-3 nahradí původní vodní zdroj H-1, který musel být sanován (likvidován) cementací. Jeho technické parametry již nevyhovovaly současným podmínkám pro odběry vody a neumožňovaly u něho provést finančně přiměřenou rekonstrukci na parametry, které by měl vrt na dalších min. 40 let splňovat.
Vrt H-3 byl vyhlouben ve stávajícím objektu vodního zdroje I. ochranného pásma, nedaleko od původního vrtu H-1 a mimo budovu čerpací stanice. Vyžádá si investiční náklady ve výši cca 1,5 mil Kč. Jímaná voda, drenující se perforací ve hl. 55 – 150 m od terénu, pochází výlučně ze spodního turonu a je tudíž zárukou výborné jakosti jímané vody. Napjatá hladina vrtu s tlakovým zhlaví pak dotváří účinnou ochranu vrtu před případnou kontaminací. Současné parametry hydrogeologického díla ukazují na vydatnost min. 10 l/s, které do dalších let bezpečně zajistí plynulé zásobování všech napojeným odběratelů celé vodárenské skupiny a doplní tak stálou zdrojovou rezervu pro tuto vodovodní skupinu z vrtu H-2 Helvíkovice.
Tento vrt je tedy dalším, v řadě nových a kapacitních jímacích objektů, které společnost VAK a.s. již řadu let na svých vodovodech systematicky buduje, jelikož problematiku sucha a klesajících hladin podzemních vod již sleduje v časovém horizontu min. 20 ti let. Ve všech vodárensky významných strukturách máme totiž již řadu let osazeny tenzometry k měření hladiny podzemních vod a můžeme tak poměrně přesně hodnotit, které vodárenské útvary jsou suchem významně postihovány a na které nemá stávající hydrologické sucho prozatím významnější vliv. Získáváme tak postupně nové vodní zdroje, které jsou „položeny“ do oblastí s dlouhodobým přebytkem podzemních vod s vysokou jakostí. Tyto jímací objekty, ke kterým bude vrt H-3 patřit, umožnují naší společnosti řešit variabilitu zásobování pitnou vodou i propojování jednotlivých vodovodů obcí s většími skupinovými vodovody. Tento „propojovací fenomém“ společnost VAK a.s. systematicky realizuje již delší dobu z vlastních prostředků i s podporou evropských financí.
Takový přístup musí být logicky zohledňován i v rámci uplatňované výše cen vodného v rámci společnosti, které zajišťují podstatnou část finančních prostředků na takovéto podobné investiční potřeby.
Jsme přesvědčeni, že tento přístup je správný a v budoucnu bude velmi vysoko ohodnocen.
|