Oprava historického objektu vodojemu v Oucmanicích

 

I historické vodárenské objekty mají stále svoji hodnotu

Důkazem  tohoto  rčení je opravená historická podzemní akumulační nádrž na pitnou vodu  pro obec Oucmanice z roku 1930. Tento vodojem byl ve spolupráci s obcí Oucmanice opraven i přesto, že již není řadu let  pro zásobování obce Oucmanice pitnou vodou aktivně využíván.
I když objekt z roku 1930 a  již svou funkci dávno neplní, byl po dohodě s  obcí Oucmanice kompletně zrekonstruován, aby se mohl  prezentovat jako místní historická technická památka.   Jde o stavebně  vydařený objekt s typickou nadzemní půdorysně kruhovou armaturní částí. Stejnou  lze najít i v Jehnědí.  Jehnědský vodojem  je ale stále aktivně využíván. Je totiž položen nejvýše, což je jeho strategická výhoda  i v současnosti.  Původně oba vodojemy plnily svou roly společně, kdy do toho  v Oucmanicích  byla voda z Jehnědí přepouštěna a tlak vody do obce  musel být  regulován. V období klimatické změny (extrémně nízké dešťové srážky posledních let) tvoří tato funkční akumulace vodojemu v Oucmanicích provozní rezervu pro případ nouzových stavů.

Aby byl dlouhý kus jeho historie kompletní, doplnila obec ze svých historických pramenů zajímavé momenty, které ho provázely od doby  stavby vodovodu až po novodobé prameny, které sleduje  společnosti Vodovody a Kanalizace a.s. Jablonné nad Orlicí, která uvedený vodovod vlastní a provozuje od  privatizace v roce 1993 (resp. 1994).


Poděkování patří obci Oucmanice, kde se nápad na zřízení  technického historického místa  narodil  a která zajistila a dodala informační tabule o vodovodu a vybavila místo pro společná posezení a odpočinek. Společnými silami tak vzniklo místo, které mapuje určitou etapu vývoje vodního hospodářství v typickém provedení podhorského vodovodu.   O úspěšnosti projektu se můžete sami přesvědčit.


Za vak a.s.  Lubomír Fiedler, výrobně-technický náměstek ředitele

( kliknutím obrázek zvětšíte )

   

 

 

 


Zpracováno systémem WEBEasy od firmy TH SOFT. Vytištěno ze stránek www.vak.cz 30. 11. 2021, 23:12